Porovnávací mapa Severní Plzeňsko - historická a současná mapa regionu s aplikací MAP Explorer

Porovnávací mapa Severní Plzeňsko nabízí jedinečný pohled na vývoj regionu. Tato historická a současná mapa umožňuje fascinující srovnání území během 300 let.

Základem porovnávací mapy je Velká Müllerova mapa Čech, která byla dokončena v roce 1720 a její první výtisky pochází z let 1724 a 1725, tedy přesně před 300 lety! Poznejte netradičním pohledem vývoj území dnešního Severního Plzeňska díky této unikátní porovnávací mapě!

Skladem
249 Kč 249 Kč bez DPH

MÜLLEROVA MAPA ČECH

Je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších kartografických děl naší minulosti. Svými rozměry, obsahem, kartografickým i výtvarným zpracováním předčí mnohé jiné mapy domácí i zahraniční. Je vyhledávána nejen sběrateli, ale ke svému studiu ji využívají jak geografové, tak i historikové, historičtí geografové, historikové umění, krajinní ekologové a další odborníci. Müllerova mapa, která vznikla na základě vojenských, správních a hospodářských požadavků rakouské monarchie, totiž poskytuje velmi cenné údaje o krajině Čech na počátku 18. století. Podrobně jsou zde kromě topografického obsahu (sídla, vodstvo, schematický reliéf a zeleň, komunikace) zakresleny také zemědělské usedlosti, zaniklé osady, mlýny, vinice, doly na těžbu nejrůznějších nerostných surovin, hutě, sklárny, poštovní stanice a mnoho jiných informací vysvětlených v legendě.

 

Reliéf je znázorněn kopečkovou metodou se stínováním, velká pozornost je věnována zejména říční síti. Největší zajímavostí mapy je však detailní zakreslení sídel a hospodářských činností.

 

Müllerova mapa zachycuje Čechy v měřítku 1 : 132 000 a je největší starou mapou Čech – dohromady má 25 sekcí, po jejichž složení měří mapa 280 × 240 centimetrů. Mapa má velmi působivou uměleckou výzdobu, kterou navrhl jeden z nejvýznamnějších českých malířů vrcholného baroka Václav Vavřinec Reiner. V pravém horním rohu jsou umístěny alegorie českých řek ztvárněné jako lidské postavy, v dolních rozích malíř zpodobnil české hospodářství, v levém horním rohu je zachycena podoba Pražského hradu a Karlova mostu a na vše dohlíží svatý Václav, který zemi odevzdává pod ochranu Panny Marie. Po revizích a schválení čistokresby českým stavovským výborem v roce 1720 zahájil augšpurský rytec Michael Kauffer práce na zhotovení 25 měděných desek, z nichž se tiskly jednotlivé listy.

 

Jan Kryštof Müller – Velká mapa Cech

Co se v regionu změnilo za 300 let?

Když v roce 1724 vyšla Müllerova mapa Čech, celá Evropa včetně Českých území byla pod vlivem velkého barokního rozkvětu. Zároveň s tímto kulturním rozkvětem byla ale čeština vytlačována a stávala se jazykem pouze nevzdělaných vrstev. Jazykem vzdělanců byla němčina, Müllerův mateřský jazyk, a proto jsou v jeho mapě názvy měst, obcí či vodních toků uvedeny v jazyce německém a vysvětlivky v legendě v němčině a latině (pro tuto mapu jsme legendu přeložili do češtiny). V případě Tachovska musíme vzít v potaz ještě jeden důležitý aspekt: tato oblast byla v 18. století osídlena především obyvateli německé národnosti, a proto i většina názvů byla tehdy známá pouze v němčině.

Když blíže pohlédnete na Müllerovu mapu a jeho vyobrazení sídel, zjistíte, že jejich rozlišení je velmi jednoduché. Kruh olemovaný „prstencem“ hradeb je symbolem pro města opevněná. V rámci dnešního okresu Plzeň-sever najdeme takové město jedno, a to Rabštejn nad Střelou (Rabenstein). Byl městem významným, ale jakmile panství v roce 1748 získali Lažanští, za své hlavní sídlo si vybrali Manětín. Od té doby význam Rabštejna postupně klesal a jeho postavení ovlivnilo i vysídlení německých obyvatel po druhé světové válce. Město už nikdy nebylo plně dosídleno a v roce 1980 ztratil Rabštejn svou samostatnost a stal se místní částí města Manětína (Manetin), který byl v době svého největšího rozkvětu dle Müllerova vyobrazení tržním městečkem se zámkem. Svůj symbol mají i vesnice s kostelem a zámkemPňovany (Piwana) nebo Vysoká Libyně (Hoch Libina), kde byste zámeckou budovu hledali marně, protože byla jako značně zchátralá v roce 1988 zbourána. Povšimněte si, že symbolem zámku je zakreslena i zřícenina hradu Krašov (Kraßsowa). Důvod je prostý – původní hrad byl během 17. století přestavěn v barokní letní sídlo řeholníků z plaského kláštera, byl tedy zámkem.

 

 

Roku 1637 získal Havlíčkův Brod titul svobodného královského města, jeho postavení mezi ostatními královskými městy však bylo zanedbatelné, neboť Brod byl hospodářsky slabý a vyčerpaný kontribucemi a pobyty vojenských posádek za třicetileté války. Dalším městem regionu – bez opevnění – byla v době vzniku mapy Přibyslav (Przymyßl/B. Prźibislaw). V současné době je na Havlíčkobrodsku dalších sedm měst, přičemž Golčův Jeníkov (Goltz Ienkau), Habry (Haber), Chotěboř (Chotieborz), Ledeč nad Sázavou (Ledetßch), Lipnice nad Sázavou (Lipnitz) a Světlá nad Sázavou (Swietla) byly zakresleny jako tržní městečka a Ždírec nad Doubravou (Źdiretź) byl pouhou vesnicí bez kostela.

 Porovnávací mapa Severní Plzeňsko - historická a současná mapa regionu

 

Zajímavostí jsou zde kláštery, které rovněž mají svůj symbol. Zatímco Mariánskou Týnici (Teinitz) známe všichni jako mimořádně hodnotnou stavbu barokního kláštera postaveného dle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, v Müllerově době se jednalo pouze o poutní kostel a tomu odpovídá i symbol v historické mapě. Zakreslen není ani klášter v Rabštejně nad Střelou, přestože byl založen v roce 1672, a tak v Müllerově mapě najdete jen klášter v Plasích (Plaßs).

Pozornost věnoval Müller i vodstvu. Díky tomu zjistíme, že koryto řeky Střely zůstalo za uplynulých 300 let v téměř nezměněné podobě. Proměnila se řeka Mže, na níž byla v oblasti Pňovan v letech 1959–1964 vystavěna vodní nádrž Hracholusky.

Co se týká historických komunikací, současné hlavní tahy z Plzně směr Stříbro či Toužim ve velké míře kopírují staré zemské silnice. Na mapě současné navíc přibyla dálnice D5 a samozřejmě železniční síť, která zde byla budována od druhé poloviny 19. století.

 

Je toho mnohem více, co Vám porovnávací mapa pomůže objevit, tak neváhejte a ponořte se do fascinujícího světa historie

 

 

Součástí porovnávací mapy je průvodce po regionu, kde najdete další informace a městech a obcích tohoto regionu. Je toho mnohem více, co Vám porovnávací mapa pomůže objevit, tak neváhejte a ponořte se do fascinujícího světa historie.

Porovnávací mapa Severní Plzeňsko - historická a současná mapa regionu

Tato papírová mapa funguje i v online světě

Porovnávací mapa Havlíčkobrodsko - historická a současná mapa regionu s aplikací MAP Explorer

 

Nad touto mapou funguje rozšířená virtuální realita Chcete na této mapě rychle najít místa, na nichž se za uplynulých více než 300 let udály největší změny a chcete o těchto změnách zjistit co nejvíce, a to velmi rychle?

Představujeme vám CBS Map Explorer – nového průvodce historií regionu. Explorer znamená objevitel. Naše inovativní mobilní aplikace vám umožní skutečně rychle objevit všechna zajímavá místa v regionu, která dnes vypadají úplně jinak než v minulosti. A jak CBS Map Explorer nad rozevřenou mapou funguje? Stačí, když chytrým telefonem „přejedete“ nad mapou a začnou se vám zobrazovat zájmové body. Na historické mapě to jsou především lokality a zajímavosti, které v minulosti existovaly a do dnešní doby se nedochovaly, a zároveň zde jsou zobrazeny i obce a města se svou bohatou historií. Na současné mapě si zase zobrazíte zejména lokality, které byste na historické mapě nenašli.

Mapa vám ukáže, kde to je nebo bylo, a CBS Map Explorer vám prozradí, co to je či co to bylo. A nyní to nejlepší: naše aplikace CBS Map Explorer je pro vás úplně ZDARMA.

 

Více o aplikaci CBS MAP Explorer

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola